Karel Matěj Čapek-Chod | život, tvorba, díla a současníci

SpisovateléGenerace devadesátých let, Realismus, Venkovská próza

👤Biografické shrnutí

Karel Matěj Čapek-Chod byl český spisovatel, básník a překladatel, bratr slavného spisovatele Karla Čapka.

 

📝Život

Karel Matěj Čapek-Chod se narodil v rodině lékaře v Malých Svatoňovicích. Jeho dětství bylo ovlivněno klidným venkovským prostředím a silným rodinným zázemím. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové a následně na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde se zaměřil na studium klasických jazyků a literatury. Již během studií začal publikovat své básně a literární eseje v časopisech. Po dokončení studia se živil jako novinář a překladatel, pracoval pro různé periodika a překládal z různých světových jazyků. Jeho překladatelská činnost zahrnovala zejména díla z klasické antiky a moderní světové literatury, což svědčí o jeho širokém literárním záběru a erudici. V této době se také aktivně zapojoval do literárního života Prahy, účastnil se literárních diskusí a setkání. Jeho literární tvorba se vyvíjela postupně, od rané poezie k próze a esejistice. V jeho dílech je patrný vliv klasické literatury, ale také moderních literárních proudů. Věnoval se různým literárním žánrům, od lyrické poezie přes povídky a romány až po eseje a kritické články. Z jeho básní vyzařuje melancholická nálada, promyšlenost a hloubka. Jeho poezie se vyznačuje přesným jazykem a citlivým vnímáním přírody. Často v ní proplétal osobní zkušenosti s filosofickými úvahami. V próze se zaměřoval na psychologické studium postav a komplikované mezilidské vztahy. Čapkova próza je protkána hlubokým ponorem do lidské duše a náročným jazykem, jenž odráží složitost zobrazovaných situací. Jeho eseje a kritické texty se vyznačují erudovaným přístupem a důrazem na literární analýzu a interpretaci. V nich se kriticky zabýval společenskými a kulturními otázkami své doby, přinášel vlastní originální pohledy na literární dění a kriticky se vyjadřoval k literární produkci svých současníků. I v těchto textech je zřejmá jeho vysoká intelektuální úroveň a schopnost hluboké analýzy. Karel Matěj Čapek-Chod prožil život zasvěcený literatuře a intelektuálnímu bádání, zanechal po sobě bohaté literární dílo, které i dnes inspiruje a vypovídá o jeho osobitém talentu a citlivém přístupu k umění.

 

✍️Charakteristika a styl tvorby

Jeho literární styl se vyznačuje komplexní a bohatou slovní zásobou, přesností a hloubkou myšlenky. Pro jeho tvorbu je charakteristické precizní a propracované vyjadřování, v němž je patrná orientace na klasické vzory. Používal náročnější jazyk s bohatými metaforami, ale vždy dbál na srozumitelnost a přesnost výpovědi. Jeho básně jsou charakteristické rytmem a rýmem, ale v pozdější tvorbě experimentoval i s volným veršem. V próze i esejistice se soustředil na hloubkovou psychologii postav a náročné myšlenkové konstrukce, které prezentoval s pomocí precizní práce s jazykem. Jeho styl nebyl pro každého snadno přístupný a vyžadoval od čtenáře pozorný přístup a intelektuální úsilí. Celkově jeho tvorbu charakterizuje intelektualita, lyričnost a hloubka vnímání.

 

📖 Příklady děl

Turbína, Kašpar Lén mstitel, Živý plamen

 

🕰️ Zařazení

Realismus ⯀ Generace devadesátých let ⯀ Venkovská próza ⯀

 

👥Současníci

Karel Čapek (R.U.R., Válka s mloky), Fráňa Šrámek (Stříbrný vítr), Jaroslav Seifert (Maminka), Viktor Dyk (Pochodeň), Petr Bezruč (Slezské písně)

 

Jiná verze životopisu   Rozbory děl autora