Monty Roberts | život, tvorba, díla a současníci

Spisovatelékonkrétně se zaměřují na metody výcviku koní založené na komunikaci a porozumění., Monty Roberts je spíše známý jako "zaříkávač koní" než jako spisovatel beletristických děl, proto ho nelze zařadit do žádného literárního období či směru. Jeho knihy spadají do kategorie naučné literatury

👤Biografické shrnutí

Monty Roberts je světově uznávaný odborník na výcvik koní, autor několika bestsellerů a zakladatel metody výcviku koní „Join-Up“

 

📝Život

Monty Roberts se narodil v rodině, kde se koně vždycky hráli významnou roli. Od mládí pracoval s koňmi, a to jak s těmi divokými, tak i s těmi domestikovanými. Již v raném věku si uvědomil, že tradiční metody výcviku koní, založené na dominanci a násilí, nejsou efektivní ani humánní. Jeho cesta k rozvoji vlastní metody byla dlouhá a plná zkušeností. Po léta studoval chování koní, zkoušel různé techniky a pozoroval interakce mezi koňmi a lidmi. Vnímal koně jako bytosti s vlastními emocemi a inteligencí, které si zaslouží respekt a citlivý přístup. Postupně si začal uvědomovat, že klíč k úspěšnému výcviku spočívá v porozumění koňské řeči těla a v budování důvěry mezi člověkem a koněm. Jeho vlastní zkušenosti s drsnými metodami výcviku ho utvrdily v přesvědčení, že agresivní přístup k výcviku koní je nejen nehumánní, ale také neúčinný. Místo toho začal rozvíjet vlastní metodu, která se zakládá na porozumění koňské psychice a na respektu k jejich přirozenosti. Metoda Join-Up, kterou Roberts vyvinul, je založena na jemné komunikaci, respektu a důvěře. Nezahrnuje fyzické násilí ani zastrašování. Místo toho se zaměřuje na pochopení koňského jazyka těla a na budování vztahu založeného na vzájemném porozumění. Roberts věnoval mnoho let zkoumání a zdokonalování této metody, a to jak v praxi, tak i teoreticky. Jeho práce přinesla revoluci ve způsobu, jakým se koně trénují, a stala se inspirací pro mnoho dalších trenérů po celém světě. Získal si celosvětové uznání nejen pro své odborné znalosti, ale i pro svůj charismatický přístup a schopnost komunikovat s koňmi i s lidmi. Monty Roberts cestuje po celém světě, přednáší na seminářích a workshopech, sdílí své zkušenosti a inspiruje další lidi k tomu, aby se k výcviku koní přistupovalo s respektem a porozuměním. Jeho filozofie je založena na přesvědčení, že komunikace je klíčem k úspěšnému partnerskému vztahu mezi člověkem a koněm. V jeho práci se prolíná jak jeho hluboké pochopení koňské psychologie, tak i jeho osobní zkušenosti a vhledy do lidské povahy. Jeho přístup je inspirován pochopením zvířecí psychologie a respektem k živé bytosti, nejen k nástroji. Věnoval se studiu koní i lidské psychiky a snažil se nalézt most mezi těmito dvěma světy. Díky svému hlubokému pochopení jazyka těla koní a jeho schopnosti budovat důvěru se mu daří dosahovat pozoruhodných výsledků, a to i u koní, kteří byli předtím vystaveni hrubému zacházení.

 

✍️Charakteristika a styl tvorby

Robertsův literární styl je srozumitelný a poutavý, plný osobních zkušeností a příběhů. Jeho knihy nejsou jen odbornými příručkami pro výcvik koní, ale i inspirativními příběhy o vztahu mezi člověkem a zvířetem, které apelují na emoce čtenáře. Jazyk, kterým píše, je jednoduchý a přístupný i těm, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti s koňmi. Jeho knihy se vyznačují strhujícími příběhy, které čtenáře vtáhnou do děje a udrží jejich pozornost až do samého konce. Používá jasné a výstižné termíny, které jsou snadno pochopitelné pro širokou veřejnost. Text je proložen emotivními pasážemi, které zdůrazňují důležitost respektu a porozumění mezi člověkem a koněm. Na rozdíl od suchého akademického stylu, který se často nachází v odborné literatuře, Robertsův styl je živý a autentický. Využívá i prvky vypravěčského umění, vkládá do knihy osobní historky a anekdoty z jeho vlastní praxe, čímž čtenáři umožňuje lépe pochopit principy jeho metody.

 

📖 Příklady děl

Muž, který naslouchá koním, Shy Boy, Zázraky na koňských kopytech

 

🕰️ Zařazení

Monty Roberts je spíše známý jako „zaříkávač koní“ než jako spisovatel beletristických děl, proto ho nelze zařadit do žádného literárního období či směru. Jeho knihy spadají do kategorie naučné literatury, konkrétně se zaměřují na metody výcviku koní založené na komunikaci a porozumění. ⯀ ⯀ ⯀

 

👥Současníci

Jack Hanna (Jack Hanna’s Into the Wild), Cesar Millan (Cesar’s Way), Temple Grandin (Animals in Translation)

 

Jiná verze životopisu   Rozbory děl autora