👤Biografické shrnutí
Ladislav Mňačko byl významný slovenský prozaik, publicista a dramatik.
📝Život
Narodil se v rodině učitele v obci Šahy. Studoval filozofii a bohemistiku na univerzitě v Bratislavě. Po studiích pracoval jako novinář a redaktor v různých periodikách, čímž si prohloubil své znalosti o společenských poměrech a lidských charakterech. Jeho novinářská zkušenost se výrazně odrazila v jeho literární tvorbě, jelikož jeho díla často realisticky zobrazují společenské problémy a morální dilema. Mňačko prožil bouřlivé období druhé světové války, které se stalo inspirací pro jeho pozdější romány. Byl aktivní účastníkem odboje proti nacistické okupaci a po válce se angažoval v politickém a kulturním životě Československa. Zpočátku se věnoval publicistice a psaní reportáží, které ho později přivedly k próze. V padesátých letech se stal členem komunistické strany a podílel se na vytváření socialistické kultury. Avšak jeho kritické uvažování a neochvějné snažení o pravdu a objektivitu mu ztěžovalo soulad s oficiální ideologií, což se ve své době odrazilo v jeho životě. Jeho realistický a kritický přístup k zobrazování tehdejší reality se mu stal zdrojem konfliktu s úřady a často se setkával s cenzurou a potlačováním jeho tvorby. V šedesátých letech se stal jedním z představitelů normalizace v literatuře. Byl oblíbený čtenářským publikem a jeho knihy se vyznačovali poutavým dějem a silnou pointy. Snažil se přinést realistický obraz společnosti s důrazem na etiku a morálku. Jeho romány se vyznačují poutavým dějem a hloubkou psychologie postav. Mňačko prožil také v emigraci v zahraničí, kde pokračoval v psaní a publicizování, ač s menším ohlasem u domácího publika. I přes potíže, s nimiž se setkal, zůstal aktivním a kritickým intelektuálem, až do své smrti.
✍️Charakteristika a styl tvorby
Jeho literární styl se vyznačuje realistickým zobrazováním reality, psychologickou hloubkou postav a poutavým dějem. Mňačko se zaměřoval na společenské problémy, morální dilema a lidské osudy. Jeho jazyk je čtivý a přístupný, i když se ve svých dílech, zvláště v románech s tématikou války, obrací k vypravování z první osoby. Prolíná se zde jak subjektivní zážitek, tak kritické zamyšlení nad zobrazovaným. V jeho próze se nachází vliv modernistické literatury a psychologický realistický přístup s humorem a ironií, které však slouží k hlubšímu zamyšlení nad zobrazovanými událostmi a osudy. Mňačko ve svých dílech nezastírá kritický pohled na politické poměry a společenské jevy. Jeho styl se dá charakterizovat jako realistický s psychologickými a sociálními prvky, někdy s tendencí k epickému vyprávění a dramatickému zachycení lidských osudů. I když je jeho jazyk srozumitelný, jeho díla vyžadují hlubší zamyšlení a interpretaci.
📖 Příklady děl
Smrt si říká Engelchen, Ako chutí moc, Oneskorené reportáže
🕰️ Zařazení
Socialistický realismus ⯀ Disidentská literatura ⯀ ⯀
👥Současníci
Milan Kundera (Nesnesitelná lehkost bytí), Ivan Klíma (Jaro, Sladké holky), Bohumil Hrabal (Ostře sledované vlaky), Josef Škvorecký (Zbabělci), Ludvík Vaculík (Krátký čas), Vladimír Škutina (Zima)