Biografické shrnutí
Jan Werich byl český herec, režisér, spisovatel a dramatik, jedna z nejvýznamnějších osobností české kultury dvacátého století
Život
Narodil se v rodině advokáta a vyrůstal v Praze. Již v mládí se projevil jeho herecký talent a zájem o divadlo. Po maturitě studoval práva, ale brzy studium zanechal a naplno se věnoval herectví. Byl členem avantgardního studentského spolku Devětsil, kde se seznámil s mnoha významnými osobnostmi české kultury, jako byl například Jiří Voskovec. Spolu s ním vytvořil slavnou dvojici Voskovec a Werich, která se stala legendou českého divadla i filmu. Jejich společná tvorba se vyznačovala inteligentním humorem, společenskou kritikou a originální formou. Vytvořili řadu veseloher, revui a představení, která se stala nesmrtelnými. K nejznámějším patří například „West Side Story“, „Opičí planeta“ či „Balada z hadrů“. Po okupaci Československa nacistickým Německem byli Werich a Voskovec nuceni ukončit svoji společnou divadelní činnost. Werich pracoval jako herec a režisér v různých divadlech, dále se věnoval filmování, psal knihy a scénáře. Po válce se vrátil na jeviště, i když už ne s Voskovcem. Po únoru se stal terčem komunistické kritiky, což ovlivnilo jeho další kariéru. Přesto nadále tvořil, hrál v divadle a filmu, režíroval. Jeho tvorba byla plná ironie a sarkasmu, které mu dovolovaly v jistém smyslu obejít těžkou cenzuru. Jeho postava profesora v nesmrtelné grotesce „Dobrý voják Švejk“ je ukázkovým příkladem jeho hereckého talentu. I v poválečném období nadále Werich tvořil, psal knihy, scénáře, a působil v rádiu. Jeho literární tvorba byla ovlivněna jeho hereckými zkušenostmi a jeho životními peripetiemi, v dílech často zachycoval satiricky tehdejší společnost. Werich zůstal v očích veřejnosti osobností s neotřelým humorem a osobním šarmem. Po roce se začal více věnovat literatuře. Jeho práce s jazykem byla specifická a vyjadřovala jeho osobnost s noblesou i ironií. Ve svých knihách zachytil nejen svůj život, ale i pohled na společnost. Stále se věnoval herectví a režírování, nicméně tvořil i samostatně. Jeho vliv na českou kulturu je nesporný. Stále je připomínán jako významný herec, režisér a spisovatel, jehož tvorba je i po letech aktuální a vtipná.
Charakteristika a styl tvorby
Werichův styl psaní se vyznačuje strhující narací, vtipem a ironií. Jeho jazyk je precizní a zároveň vtipný, bohatý na nečekané obraty a slovní hříčky. Uměl mistrně zachytit atmosféru a charakter postav, často používal groteskní prvky a nadsázku. V jeho dílech se prolíná lyrika s humorem, vážnost se situační komikou. Jeho styl je charakteristický jemným a elegantním humorem, promyšlenou kompozicí a osobitým jazykovým projevem, který zúročuje jeho zkušenosti s divadlem a filmem. Využíval bohatý jazyk s nadsázkou a ironií a dokázal mistrně zachycovat absurditu běžného života. Jeho díla jsou originální a nezapomenutelná díky svému specifickému humoru a vtipné kritice společnosti.
Příklady děl
Vest pocket revue, Caesar, Osel a stín
Zařazení
Jan Werich se řadí k meziválečné avantgardě ⯀ Osvobozené divadlo ⯀ skupina 42 ⯀
Současníci
Karel Čapek (R.U.R., Válka s mloky), Jiří Voskovec (Spalující tajemství, Caesar), František Langer (Periferie), Fráňa Šrámek (Podzimní melodie)