Balada z hadrů – rozbor díla (Jiří Voskovec)

👤Jiří Voskovec


Život ❤️

Jiří Voskovec se narodil 19. června 1905 v Sázavě ⯀ Byl česko-americkým hercem, spisovatelem, dramatikem a textařem ⯀ Nerozlučně spojený s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem ⯀ Studoval na reálném gymnáziu v Křemencově ulici v Praze ⯀ Získal stipendium na Carnotově lyceu ve francouzském Dijonu ⯀ V roce 1926 vstoupil do avantgardního Osvobozeného divadla ⯀ Na konci roku 1938 emigroval do USA ⯀ Zemřel 1. července 1981 v Pearblossom, Kalifornie, USA

Více informací

 

Tvorba (příklady) ✒️

Vest pocket revue ⯀ Caesar ⯀ Balada z hadrů

 

Současníci 👥

Karel Čapek (R.U.R.), Jaroslav Seifert (Maminka), Fráňa Šrámek (Stříbrný vítr), Viktor Dyk (Tvář člověka)

 

📖 Balada z hadrů (rozbor)


Základní charakteristika 📌

Balada z hadrů je epika, konkrétně balada, psaná ve verších.

 

Téma a motiv 💡

Balada z hadrů zpracovává téma lidské existence a pomíjivosti skrze alegorický příběh o putování starého krále, jenž se vydává hledat legendární oděv z hadrů, který by mu měl navrátit mládí a sílu; hlavní myšlenkou je marnost honby za věčným mládím a smíření se s vlastním stárnutím a smrtelností, přičemž motivy zahrnují cestu, stáří, smrt, pomíjivost, hledání smyslu života, iluze a skutečnost; námětem je pak putování starého krále za legendárním oděvem.

 

Zařazení díla 🕑

Balada z hadrů patří k literárnímu směru, kterému se říká meziválečná avantgarda, a Voskovec tvořil v první polovině 20. století.

 

Časoprostor 🕰️

Časoprostor Balady z hadrů je neurčitý, odehrává se v jakési mytické, pohádkové krajině, v blíže nespecifikované minulosti, evokující středověk či starověk.

 

Kompozice 📝

Kompozice Balady z hadrů je chronologická s prvky retrospektivy, formálně je členěna do veršů a slok, bez jasného dělení na kapitoly či oddíly.

 

Charakteristika díla 📜

Balada z hadrů je epika, konkrétně balada, psaná ve verších.

 

Vypravěč 🧙🏻‍♂️

Vypravěčem Balady z hadrů je er-forma, tedy vševědoucí vypravěč, který má nadhled nad dějem a postavami, a vypráví příběh v minulém čase.

 

Hlavní postavy 🕵️‍♂️

V Baladě z hadrů vystupuje několik postav: král, starý a unavený muž, toužící po mládí a síle, vydávající se na cestu za oděvem z hadrů; švec, který králi ukazuje cestu a radí mu, symbolizuje moudrost a poznání; hospodský, nabízející králi pozemské rozkoše a svádějící ho z cesty, představuje pokušení; rytíř, který krále doprovází a chrání, ztělesňuje věrnost a oddanost; smrt, která se králi zjevuje v různých podobách, připomíná mu jeho konečný osud a nevyhnutelnost smrti; a žena v bílém, éterická postava, symbolizující královu ztracenou mladost a ideál krásy.

 

Jazyk a styl ✍️

Jazyk Balady z hadrů je bohatý a barvitý, s prvky hovorové češtiny i poetického jazyka, s využitím přímé řeči k vykreslení charakterů postav, s metaforami a personifikacemi, které dodávají textu hloubku a symboliku, s archaismy, které navozují atmosféru starých časů, s humorem a ironií, které odlehčují vážná témata, a s opakováním motivů a frází, které posilují celkový dojem z příběhu.

 

Stručný obsah 🏷

Balada z hadrů vypráví příběh o potulném kejklíři a loutkáři, jenž prochází světem se svou loutkou Kašpárkem, s níž zažívá různá dobrodružství a setkává se s pestrou paletou postav, od králů a šlechticů až po obyčejné lidi, přičemž se střetává s lidskou chamtivostí, láskou, zradou a smrtí, a nakonec nachází smysl života v prosté lidskosti a lásce k bližnímu.

 

Podrobný obsah díla 🗒

Kejklíř, putující se svou dřevěnou loutkou Kašpárkem, se ocitá v různých situacích, od veselých po tragické, setkává se s králem, který touží po moci a bohatství, s princeznou, která hledá pravou lásku, s chamtivým kupcem, který chce Kašpárka ukrást, s chudými lidmi, kteří mu nabídnou skromné pohoštění, s mudrcem, který mu radí, jak najít smysl života, s lhářem, který se ho snaží oklamat, s milenkou, která ho zradí, s loupežníky, kteří ho chtějí oloupit, s vojáky, kteří ho chtějí naverbovat, se smrtí, která si pro něj přichází, s Kašpárkem, který mu dělá společnost a pomáhá mu překonávat těžkosti, a s diváky, kteří se smějí i pláčou nad jeho příběhy, přičemž kejklíř prochází zkouškami osudu, učí se poznávat lidskou povahu, odhaluje klam a faleš, nachází útěchu v přátelství s Kašpárkem, zamilovává se a prožívá zklamání, bojuje s nespravedlností a nakonec nachází smysl života v prosté lidskosti a lásce k bližnímu, když si uvědomuje, že skutečné bohatství nespočívá v majetku, ale v lásce a přátelství, a že smrt není konec, ale součást života, a že i po smrti zůstává v srdcích těch, kteří ho milovali, a jeho příběh pokračuje dál v podobě loutkové hry, kterou hraje Kašpárek pro nové diváky, a tak se kruh života uzavírá a kejklířův odkaz žije dál v srdcích lidí, kteří si pamatují jeho příběhy o lásce, zradě, smrti a naději.

 

⇩ Tento rozbor díla slouží pouze pro inspiraci, k maturitě používejte pouze ověřené zdroje jako stránky níže ⇩ 

Rozbory Studijni-svet.cz   Materiály Rozbor-dila.cz

Dalšími kvalitními weby jsou například Milujemecestinu.cz či Zapnimozek.cz.