Platón | život, tvorba, díla a současníci

SpisovateléAntická literatura, Aténská škola, Klasická řecká filosofie

👤Biografické shrnutí

Platón byl jedním z nejvýznamnějších řeckých filozofů a spisovatelů, jehož dílo mělo obrovský vliv na vývoj západní filozofie a myšlení

 

📝Život

Platón se narodil v Athénách v šlechtické rodině. Jeho otec Aristón pocházel z rodu Kodrovců, kteří se pyšnili svým původem od posledního athénského krále Kodra. Matka Periktión patřila k významnému athénskému rodu. Mladý Platón se v Athénách těšil výbornému vzdělání. Již v mládí se projevoval jeho mimořádný talent a zájem o filosofii. Byl ovlivněn především svým učitelem Sokratem, jedním z nejvýznamnějších řeckých filozofů, s nímž se setkal v poměrně mladém věku a s nímž ho pojí hluboké přátelství trvající řadu let. Po Sokratově smrti Platón opustil Athény a podnikl několik cest, během nichž se seznámil s různými kulturami a filozofy. Jedna z cest ho zavedla do Megary, kde se setkal s filozofy megarské školy, kteří se zabývali logikou a dialektikou. Další cesta ho zavedla do jižní Itálie a na Sicílii, kde se seznámil s filozofy pythagorejské školy. Zde se setkal s vlivem matematiky a s myšlenkou harmonie vesmíru. Po svém návratu do Athén založil Platón vlastní filosofickou školu zvanou Akademie. Akademie se stala místem, kde se učenci a filosofové z celého Řecka scházeli, aby studovali filozofii, matematiku a další vědy. Platón přednášel, psal a v Akademii vedl výuku a bádání. Akademie byla skutečným centrem intelektuálního života a vzdělávání, které existovalo po mnoho let, i když po Platónově smrti. Platón se snažil s pomocí své školy formovat morálku a politiku athénského státu a jeho vliv sahal i daleko za hranice Athén. Jeho spisy se staly podkladem pro další generace filozofů a politiků. Během svého života byl Platón zapleten do různých politických událostí, ale nebyl politicky aktivní v takové míře, jakou se angažoval ve svém intelektuálním a filosofickém působení. I když se snažil ovlivnit politiku a vládu, nikdy nezastával žádnou prominentní politickou funkci. Jeho primární zájem spočíval v oblasti filosofie, kde se zaměřoval na studium etiky, metafyziky, politiky a poznání. Pro jeho životní cestu bylo důležité i to, že se snažil propojit filosofické uvažování s praktickým životem a snažil se aplikovat své myšlenky do každodenní reality. Jeho životní filozofie se odráží ve všech jeho spisech a v jeho dílech najdeme mnoho osobních zkušeností a reflexí. Jeho smrt přinesla ztrátu pro svět myšlenek a vzdělanosti a jeho odkaz přetrvává dodnes. Je důležité si uvědomit, že Platonův život byl silně spojen s jeho filosofickými názory a jeho celoživotní snaha o poznání a moudrost se projevuje v jeho díle. Jeho filozofie ovlivňuje naše myšlení i dodnes. Platón žil naplněný životem intelektuála, který se snažil o hledání pravdy a moudrosti a předávat své znalosti dalším generacím.

 

✍️Charakteristika a styl tvorby

Platónův literární styl se vyznačuje mistrným používáním dialogické formy, která se stala jeho typickým znakem. Jeho dialogy jsou literární díla, jež jsou obohaceny o živé a poutavé vyprávění, které je plné dramatických elementů, s použitím rétorických prostředků, které zdůrazňují jeho argumenty. Jazyk je elegantní a přesný, avšak přístupný i méně zasvěceným čtenářům. Autor využívá živý a sugestivní jazyk, který dokáže přesvědčivě vyjádřit složité filozofické myšlenky. Je charakteristické užívání metafor a alegorií, které pomáhají čtenářům lépe pochopit abstraktní pojmy. Platón se zabýval řadou filozofických témat: teorie idejí, stát a politika, etika a spravedlnost, duše a nesmrtelnost, poznání a jeho limity. Jeho styl je propleten s básnickou obrazností a logickou argumentací. Jeho texty kombinují literární kvality s hlubokým filozofickým obsahem. Používal řecký jazyk v jeho nejvyspělejší a nejpřesnější formě, čímž jeho díla získala na vědecké přesnosti a literární kráse.

 

📖 Příklady děl

Ústava, Obrana Sókratova, Faidón

 

🕰️ Zařazení

Antická literatura ⯀ Aténská škola ⯀ Klasická řecká filosofie ⯀

 

👥Současníci

Isókratés (Protiv Aristida), Xenofón (Anabasis, Kyrupädie), Euripidés (Medeia, Bakchantky)

 

Jiná verze životopisu   Rozbory děl autora